Rétorika I.

Kapacita kurzu:

12 studentů volno
Přihlásit se na kurz za 6 680 Kč s DPH

Rétorika I je základní kurz rétoriky, kde se naučíte kultivovaně, smysluplně a účinně komunikovat. Osvojíte si základy mluvního dýchání. Naučíte se pracovat s hlasem, dobře artikulovat a dešifrovat mimojazykové informace v mluveném projevu.

Zjistíte, zda informace, které o sobě nevědomě poskytujete v mluveném projevu, nejsou v rozporu s vaším komunikačním záměrem. Naučíte se, jak říct to, co opravdu říct chcete.

Proč k nám lidé začali chodit na kurz rétoriky

„Chtěl bych se naučit při mluvení správně dýchat.“
„Chci umět vyslovit svůj názor, prezentovat myšlenky tak, aby mě ostatní s napětím sledovali.“
„Mám strach mluvit před lidmi a chci se to naučit.“
„V práci často prezentuji a chci vypadat profesionálněji.“
„Po mateřské se potřebuji rozmluvit.“
„Mluvím nespisovně a vůbec si to neuvědomuji. Rád bych svůj projev vylepšil.“

Co se naučíme

 • osvojit si základy mluvního dýchání, posazení hlasu a artikulaci
 • pravidla výslovnosti (ortoepie)
 • uvědomování si, jak působí náš mluvní projev na druhé
 • zjišťování a dešifrování mimojazykových informací v mluveném projevu
 • jak pracovat s trémou
 • realizace mluvení spatra
 • rozpoznat nejčastější chyby a jak se jim vyhnout
 • stylizovat mluvený text
 • prostředky mluvené komunikace při vedení rozhovorů
 • hodnocení vlastních projevů
 • naučíme se kultivovaně, smysluplně a účinně komunikovat.

Průběh lekcí

Velký podíl vyučovacích lekcí je věnován nácviku praktických dovedností a analýze krátkých řečnických vystoupení účastníků na základě probíraného tématu (dech - artikulace - posazení hlasu - intonace, frázování - ortoepie - nonverbální prvky projevu).

 

Certifikát

Účastníci tohoto kurzu získají na závěr certifikát o absolvování.

Galerie

Začátek kurzu: 6. 11. 2024
Konec kurzu: 18. 12. 2024
Den konání lekcí: Středa
Čas konání lekcí: 19.00 - 21.00
Počet lekcí / hodin: 7/14
Kapacita kurzu: 5 - 12 studentů volno
Místo konání: Zlatnická 8, Praha 1
Cena: 6 680 Kč s DPH

Lektor kurzu

Bc. Renata Bulvová

Školu rétoriky jsem založila v roce 2005 s přesvědčením, že každý máme dar řeči, ale jde o to, jak s ním zacházíme. Především v oblasti psychosomatiky mluveného projevu existuje řada bloků a stereotypů, které nám brání efektivně prezentovat a vést zdravou debatu. Určit správnou „diagnózu“ není leckdy jednoduché, ale ještě jsem se nesetkala s člověkem, který by se po určitém tréninku nenaučil správnou techniku „jak na sebe“ a nezačal (jak o sobě napsal jeden z absolventů) používat svůj vlastní „ohromný potenciál, ukrytý a mnohdy jakoby zakletý v léta fixovaných a zbytnělých formách řeči“. Učí na Praze 1 v pondělí  a ve středu. Ve středu vždy kurzy rétorika I.

Absolvovala jsem DAMU katedru herectví, autorské tvorby a pedagogiky u prof. Ivana Vyskočila. Zajímám se také o poezii, píši básně a organizuji literární setkání. Mimo jiné jsem jednou ze zakladatelek českých Dnů poezie a také jsem stála u zrodu projektu Poezie pro cestující.

 

Reference

Renatě patří můj obrovský dík za to, že mne svým přístupem, cvičeními a technikami přivedla k tomu, že jsem si uvědomil vlastní ohromný potenciál, ukrytý a mnohdy jakoby zakletý v léta zafixovávaných a zbytnělých formách mé řeči.

Má řeč, má vlastní slova, hlas, jeho zvuk a intonace, se pro mne podruhé v životě, tentokrát však vědomě, staly nekonečným prostorem, ve kterém si mohu určit způsob, jakým vyjádřím sám sebe. Dostal se mi do rukou návod, jak se stát architektem své řeči, a poprvé ve svém životě jsem si uvědomil, že ze své vlastní řeči mohu vytvořit skutečné spojovací mosty mezi svým vnitřním světem a vnějším světem, a že si tyto mosty mohu navíc vystavět podle toho, do kterého vnějšího světa chci nebo potřebuji tu či onu část svého vnitřního světa pustit.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Pavel Batěk, advokát
absolvent kurzu Rétorika I.

Dobří řečníci mne vždy fascinovali. Je veliká škoda, že se rétorice nevěnuje větší pozornost, na rozdíl od jiných předmětů, již na základních školách. Ne každý z nás třeba denně zpívá, ale mluvíme všichni. Teď jsem se konečně i já, rozhodl posunout svůj mluvený projev o nějakou tu úroveň výše. A musím říci, že po absolvování základního kurzu Rétorika I vedeného paní Renatou Bulvovou, jsem přímo nadšený a to hned z několika důvodů. Prvním byla možnost teoretické znalosti hned vyzkoušet v praxi, přímo v kurzu. Ať se nám to líbí nebo ne, až praxe nás dokáže někam skutečně posunout. Také jsem potkal neuvěřitelnou partu lidí, kteří spolu s paní lektorkou vytvořili vždy báječné prostředí, ze kterého jsem pokaždé odcházel nejen s novými zkušenostmi, ale i s úsměvem. Důkazem mé spokojenosti budiž i to, že jsem se rozhodl pro další dva navazující kurzy. Vřele doporučuji všem.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Martin Rabík, pracuje v oblasti firemních financí, absolvent Rétoriky II. a Dialogického jednání
absolvent kurzu Rétorika I.

Chtěla bych Vám poděkovat za skvěle vedené hodiny, ve kterých jsem získala jak teoretické poznatky tak praktickou zkušenost. Nejenže už nemám trému mluvit před lidmi či moderovat schůzi, naopak jsou to chvíle, na které se těším. Oba kurzy mi velice pomohly v mém osobním i pracovním životě a rozhodně plánuji absolvovat i navazující. V každém případě doporučuji! (Rétorika I. a Umění debatovat a vést porady)

 

Zobrazit více
Zobrazit méně
Šárka Hanzlíková, koordinátorka projektů
absolventka kurzu Rétorika I.

Daruj kurz

Více informací

Kniha

získejte informace o knize Umění řeči

Více informací