Dialogické jednání I.

Kapacita kurzu:

10 studentů volno
Přihlásit se na kurz za 6 880 Kč s DPH

Kurz dialogického jednání je až tříměsíční. Vede účastníka k poznávání sebe sama z hlediska vlastní veřejné prezentace. Jde o sebezkušenostní výcvik, který svou povahou neurčuje účastníkovi, „co má dělat“, ale účastník sám během svých vystoupení  postupně zjišťuje, „co a jak na sebe“. Dialogické jednání je „vynález“  prof. Ivana Vyskočila a je neustále ve stavu výzkumu na katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU v Praze.

Proč k nám lidé začali chodit na kurz Dialogické jednání I

„Slyšel jsem o dialogickém jednání jako o psychoterapeutické pomůcce pro veřejné vystupování.“
„Chci objevit své já, svůj tvůrčí potenciál.“
„Dozvěděl jsem se od účastníků kurzů školy rétoriky, že to pro ně byl nejtěžší, ale nejpřínosnější kurz.“

Co se naučíme

  • Sami na sobě rozpoznávat, o co při každé sebeprezentaci jde
  • Tvořivě jednat, chovat se a prožívat situace, které si sami vytváříme
  • Poznávat způsob "jak na sebe", jak objevovat skryté či tušené a jak s „tím“ komunikovat v prostoru veřejné samoty.

Průběh lekcí

Každá lekce zahrnuje krátkou rozcvičku na koncentraci. Účastníci sedí na jedné straně místnosti, druhá strana slouží ke zkoušení. Před ostatní vstupuje vždy jeden účastník, který nemá k dispozici žádné téma ani rekvizitu. Zpočátku mu působí rozpaky jednat sám se sebou, ale přes počáteční tápání a časté opakování se dostává k tomu, že jedná způsobem, který je pro něj stále poutavější.  Během tréninku se vystřídají všichni minimálně dvakrát.

 

Galerie

Začátek kurzu: 4. 3. 2024
Konec kurzu: 27. 5. 2024
Den konání lekcí: Pondělí
Čas konání lekcí: 17.30 - 18.50
Počet lekcí / hodin: 12/18
Kapacita kurzu: 5 - 10 studentů volno
Místo konání: Zlatnická 8, Praha 1
Cena: 6 880 Kč s DPH

Lektor kurzu

Bc. Renata Bulvová

Školu rétoriky jsem založila v roce 2005 s přesvědčením, že každý máme dar řeči, ale jde o to, jak s ním zacházíme. Především v oblasti psychosomatiky mluveného projevu existuje řada bloků a stereotypů, které nám brání efektivně prezentovat a vést zdravou debatu. Určit správnou „diagnózu“ není leckdy jednoduché, ale ještě jsem se nesetkala s člověkem, který by se po určitém tréninku nenaučil správnou techniku „jak na sebe“ a nezačal (jak o sobě napsal jeden z absolventů) používat svůj vlastní „ohromný potenciál, ukrytý a mnohdy jakoby zakletý v léta fixovaných a zbytnělých formách řeči“. Učí na Praze 1 v pondělí  a ve středu. Ve středu vždy kurzy rétorika I.

Absolvovala jsem DAMU katedru herectví, autorské tvorby a pedagogiky u prof. Ivana Vyskočila. Zajímám se také o poezii, píši básně a organizuji literární setkání. Mimo jiné jsem jednou ze zakladatelek českých Dnů poezie a také jsem stála u zrodu projektu Poezie pro cestující.

 

Reference

Původně jsem si myslela, že herectví spolu s dialogickým jednáním u Renaty Bulvové bude jen zajímavá herecká zkušenost. Po překonání počátečního vnitřního zmatku z této formy práce jsem ale sledovala, jak tato technika postupně prorůstá můj profesní život.

Zbavila mě trémy, pomohla mi zvládnout prostor a ponořit se beze strachu do výkonu před publikem. Jako přidanou hodnotu kurzu uvádím Renatiny rozcvičky, které pomohou usadit dýchání a hlas, procvičí správnou mluvu, nacházejí cestu ke zklidnění. Renata je pedagog, který studenta nenásilnou formou navede na tvořivou cestu k cíli.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Jana Rychterová, zpěvačka
absolventka kurzu Dialogické jednání I.

U Renaty jsem absolvoval mnoho kurzů. Kurzy rétoriky mne naučily mluvit a kurzy dialogického jednání mne naučily přestat se stydět a žít. – Není to ale zadarmo. Kurz nedává žádný konkrétní a kouzelný návod na život. Ten návod totiž dávno všichni známe. Jen jsme na něj tak trochu zapomněli. Kurz ve mně probudil proces ptaní se na otázku PROČ. – Proč dělám to, proč chci toto, proč si myslím to co si myslí a proč odmítám toto. Odpovědi jsou ukryty v našem těle (v našem fyzickém já) Dozvíme se je právě komunikací duše s tělem a ne vždy je příjemné si je uvědomit. Ty zásadní mají následně vliv na váš život. – Je to takové strhnutí náplasti (přes oči).

V kurzu jsem zažil nejtrapnější chvíle svého života. Obnažil jsem podstatu své lidskosti. Ostatní to ale udělali také a ty naše nejtrapnější chvíle jsme zažili všichni spolu v přátelském a kontrolovaném prostředí pod Renatiným dohledem. Od té doby vím, že nic trapnějšího již nezažiji a strach z onoho trapna ve skutečném světě prostě zmizel.  Je to jako ten tip jak se nejlépe naučit plavat. – Neplavec se hodí do vody. V tomto kurzu je to podobné, jen s tím rozdílem, že okolo nejsou žraloci, ale přátelští delfíní a na loďce poblíž je Renata v pozoru se záchranným kruhem a volá kopej, kopej.  

 

Zobrazit více
Zobrazit méně
Jára Ludvík, Content maker, IT konzultant
absolvent kurzu Dialogické jednání I.

Dialogické jednání s Renatou mi otevřelo další pohled do mě a na mě. Rozšířilo schopnost sebereflexe a jak s ní pracovat. Pomohlo mi uvědomovat si a uvědomovat se. Zjistil jsem, že nemusím některé svoje jednání skrývat nebo se za něj stydět, lépe je přijímám a učím se s nimi vhodně pracovat. Mám kvůli tomu spoustu práce navíc a je to přínosné! Zároveň se mi rozšířila schopnost vidět v chování ostatních lidí další detaily a rozkrývat jejich nálady, stavy mysli, motivy apod. Jeden z nejužitečnějších kurzů co jsem zažil.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Petr Štěrba, obchodník s vínem, absolvent kurzu Dialogické jednání
absolvent kurzu Dialogické jednání I.

Daruj kurz

Více informací

Kniha

získejte informace o knize Umění řeči

Více informací