English Rhetoric

Kapacita kurzu:

10 studentů volno
Přihlásit se na kurz za 4 880 Kč s DPH

These days presenting in English language is more and more asked for. Some companies have got English as their ‘lingua franca’ and therefore presentations are also in English. Perhaps you belong to the new ‘breed’ of people that are confronted with this challenge and you are wondering how to get ready for your English presentation.

Can you indentify with any of the following statements?

‘I don’t know how to begin my speeches and how to structure my presentation.’
‘I feel too much tension before my speeches and I want to find new ways to optimize it.’
‘I want to look more professional and speak engagingly.’
‘I always talk too much and my boss tells me to cut to the point.’
‘I want to finish my presentation effectively and with style.’

If you can relate to some of the statements, then the course of English Rhetoric is for you. It will help you to enhance your public speaking skills. You will be provided the ‘hands on’ experience before you step into the ‘real world’. We designed a course according to your needs, which will help you to step into the flow of your inner potential and handle any kind of second thoughts and insecurities through extensive practice. You will obtain a valuable set of skills and exercises that will help you to find your inner eloquent rhetorician.

Level of English needed:

Upper-Intermediate (B2) and more experienced

What we will learn

How to define goal of the presentation and structure it accordingly

How to set up your inner GPS/cognitive map in alignment with your rhetoric goal

How to apply effective principles of NLP and Positive Psychology into your speeches

How to establish rapport with your audience

How to optimize the bodily tension before and during your presentations

How to use diaphragmatic breathing in order to maximize the potential of your voice

How to articulate clearly and add colour to your voice

How to move and position yourself during your presentations

How to use illustrative gestures to emphasize the meaning of my messages

How to use English idioms and sayings

How to finish your presentation effectively

Course of lessons

In at the beginning of the session participants are encouraged to “check-in” and reflect on the previous session and any challenges with completing their homework. In the second step, students usually warm up by taking part in several interactive exercises aimed at articulation and breathing.

In the core of the sessions, students usually look at a specific rhetorical skill (opening a speech, establishing rapport, illustrative gestures, closing a speech etc.) and then take part in various exercises, which help them in mastering the new skill. Lastly, students are usually asked to make their speeches and hence they have the invaluable opportunity to “try it out for real”. The speeches are usually followed by constructive feedback from the tutor and their peers. Notably, video feedback will be provided twice in the course. Interestingly, the last session of the course is public and participants are encouraged to deliver their final presentation in front of an unfamiliar audience. Upon completion of the course, participants will also receive a certificate as a proof of their hard work and effort.  

 

Course of lessons

 

              

Začátek kurzu: 31. 10. 2019
Konec kurzu: 19. 12. 2019
Den konání lekcí: Čtvrtek
Čas konání lekcí: 19.15 - 21.15
Počet lekcí / hodin: 8/16
Kapacita kurzu: 5 - 10 studentů volno
Místo konání: Klimentská 50, Praha 1
Cena: 4 880 Kč s DPH

Lektor kurzu

Karel Wichterle, M.A.

Ve svých hodinách se především zaměřuji na určení cíle prezentace, nastavení poutavé struktury projevu, navázání vztahu s publikem, budování kapacity pro efektivní sebe-reflexi, využití barvy hlasu, neverbální "podmalování" projevu, anglické idiomy a rčení. Kurz je rovněž obohacen interaktivními cvičeními, kterými si účastníci procvičí správné dýchání a artikulaci, včetně efektivních relaxačních technik.

Ve svých hodinách využívám svého edukačního zázemí. Absolvoval jsem studium psychologie (Empire State College/UNYP) a oboru drama-terapie na Roehamptonské univerzitě v Londýně. Jsem zastáncem individuálního přístupu ke studentům, tak aby každý student měl správně stanovené své konkrétní cíle, které budou představovat reálnou výzvu.

Ve škole rétoriky vyučuji od roku 2010.

Reference

Kurz English Rhetoric byl pro mne jedinečným zážitkem. Vedle procvičení angličtiny, které se dá očekávat, byl kurz i jedinečnou cestou sebepoznání v kombinaci s rétorikou a vystupováním.

Karel Wichterle na každé lekci vytvořil perfektní atmosféru a prostředí tak, aby každý účastník dokázal vydat ze sebe to nejlepší. Díky způsobu, jakým kurz vedl, jsem poznal nový úhel pohledu na komunikaci, který mohu rozvíjet ve svém profesním i osobním životě.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Karel Frankl, projektový koordinátor a překladatel
absolvent kurzu English Rhetoric

Od ledna mám novou práci a zatím je vše skvělé a zalité sluncem. A to je ten pravý důvod, proč vám píši - veliký podíl na tom má Karel Wichterle. Součástí pohovoru, byla totiž prezentace a Karel mi nejen pomohl, abych to vzala za správný konec, ale také mě skvěle lidsky podpořil. A  hádejte, co bylo dál! Tu práci, o kterou jsem mimochodem moc stála, jsem nakonec získala (i s pochvalou za skvělou prezentaci). Prostě to funguje!!!! Zobrazit více
Zobrazit méně
Mirka Musilová, zdravotní sestra
absolventka kurzu English Rhetoric

Daruj kurz

Více informací

Kniha

získejte informace o knize Zářečí – Řeči – Za řečí

Více informací